Borçelik Teknik Akademi'den Avrupa'da Önemli Başarı!

Avrupa Komisyonu, Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği kapsamındaki Avrupa Mesleki Beceri Haftası bünyesinde düzenlenen Mesleki Eğitimde Mükemmellik Ödüllerine “Kadına Güç İş Yok” ve “Meslek Lisesi Öğrenci Gelişim Programı” ile katılan Borçelik Teknik Akademi finale kalan iki kuruluştan biri olma başarısı gösterdi.

Borçelik çalışanlarının profesyonel yetkinliklerini artırmak, sektörde mesleki ve teknik eğitimi geliştirmek için 2014 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Borçelik Teknik Akademi Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen yarışmada önemli bir başarıya imza attı.

Avrupa Komisyonu, Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği kapsamında 9-13 Kasım 2020 tarihleri arasında Avrupa Mesleki Beceri Haftası bünyesinde düzenlenen Mesleki Eğitimde Mükemmellik Ödüllerine “Kadına Güç İş Yok” ve “Meslek Lisesi Öğrenci Gelişim Programı” ile katılan Borusan Teknik Akademi iş başında eğitim kategorisinde finale kalan iki kuruluştan biri oldu.

Kadına Güç İş Yok programı üretimde kadın istihdamını artırdı

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında eğitimin niteliğini yükseltmeye ve cinsiyet eşitliğini güçlendirmeye odaklanan Borçelik bu konularda Borçelik Teknik Akademi bünyesinde önemli çalışmalar yürütüyor.

Kadınların çelik sektörünün üretim sürecinde daha fazla istihdam edilmesine ve ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen “Kadına Güç İş Yok” programı son derece başarılı sonuçlar verdi. 3 ay süren program kapsamında kadınlara teorik ve pratik mesleki eğitim veriliyor. Eğitim sonunda sertifikalarını alan kadınlar Borçelik’te işe giriyor.

Programa katılan ve eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadınlardan altısı vinç operatörü, 20’si is üretim operatörü olarak Borçelik’te işe başladı. Program sayesinde üretimde çalışan kadınların sayısı 12 misli arttı. Programdan önce üretimdeki kadın çalışan oranı %0,4 iken bu oran programdan sonra %5,6’ya çıktı.

Meslek lisesi öğrencilerine güçlü destek

Borçelik Teknik Akademisi’nin üzerinde durduğu konular arasında meslek lisesi öğrencilerinin eğitiminin desteklenmesi de yer alıyor. “Meslek Lisesi Öğrenci Gelişim Programı” bu amaçla hayata geçirildi. Program meslek lisesi öğrencilerinin, teknik yetkinliklerini kusursuzlaştırma parolası ile öğrencileri 11. sınıftan itibaren eğitiyor. Aynı zamanda kendi alanlarında deneyim sahibi yetkin Borçelik çalışanları ve yöneticileri kariyer yolculuğunda öğrencilere koçluk yapıyor.

Akademi eksiklerini tamamlamak üzere ek eğitimler ve deneyim kazanmaları için etkili staj imkanları sunarak öğrencileri eğitim hayatlarının sonuna kadar destekliyor. Borçelik Teknik Akademi Covid-19 salgını süresince de elektrik, metal ve makine konularındaki online derslerle öğrencilerin gelişimlerine destek olmaya devam etti.

Borçelik Teknik Akademi’nin başarısı uluslararası platformlarda da takdir ediliyor!

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır Borçelik Akademisi’nin finale kalmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen bir yarışmada bu başarının elde edilmesini çok önemsiyorum. Borçelik’in değerleri üzerinde yükselen Borçelik Teknik Akademi sadece şirketimiz için değil, sektörümüz için de çok önemli bir eğitim ve bilgi kurumu haline gelmiştir. “Kadına Güç İş Yok” ve “Meslek Lisesi Öğrenci Gelişim” programları ile alınan sonuçlar, Borçelik Teknik Akademi’nin başarısının sınırlarımızın ötesinde, uluslararası platformlarda da takdir edilmeye başlandığını gösteriyor. Bu, bütün Borçeliklilerin gurur ve mutluluk duyması gereken bir başarıdır. Borusan Teknik Akademi yönetimine ve her iki programın başarısı için emek verenlere teşekkür ederim.”

Borçelik Teknik Akademi'den Avrupa'da Önemli Başarı!