Borçelik Maker Kulübü Bursa’daki Hastaneler İçin Siperlikli Maske Üretiyor

Borçelik Maker Kulübü, Koronavirüs ile mücadele için Türkiye genelinde oluşturulmuş bir kolektif olan 3 Boyutlu Destek Grubuna dahil olarak sahip olduğu 3 boyutlu yazıcı ile Bursa’daki hastanelere siperlikli maske üretimine başladı.

3 boyutlu yazıcı potansiyeli ile medikal parçalara, araç ve gereçlere ihtiyaç duyan hastaneleri desteklemek ve kişisel korunma ihtiyacına 3 boyutlu yazıcı teknolojileri ile cevap vermek için oluşturulmuş bir kolektif olan “3 Boyutlu Destek Grubu”, Türkiye genelinde 3000’den fazla 3D yazıcı ile 2000’den fazla gönüllü üretime destek veriyor. Söz konusu kolektife dahil olarak siperlikli maske üreten Borçelik Maker Kulübü, 6 Nisan itibariyle 30 adet maske üretimini tamamladı.

65 adet filament desteği ile 2300 adet maske üretimini hedefleyen Borçelik, böylece Bursa’nın ihtiyacı olan 12000 maskenin ¼’ünün üretimine destek vermiş olacak. Üretilen malzemeler Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı’na montaja gönderiliyor. Montaj sonrası da siperlikler il sağlık müdürlüğüne, oradan da ihtiyacı olan sağlık çalışanlarına ulaştırılıyor. Borçelik’in üretimine destek verdiği siperlikler, geçen hafta Gemlik Devlet Hastanesi’ne de gönderilmişti.

3 boyutlu yazıcıda üretilmiş parçalar, ihtiyaç anında orijinal parçaların yerini daha kısa sürede alabiliyor. Tedarik zincirlerinin kırılmasına sebep olan salgın sebebiyle ithal edilmesi, maliyeti yüksek ve sayıca çok olması gereken kritik medikal parçaların, kurulan toplulukla birlikte üretilip ihtiyacı olan hastane, sağlık kuruluşu ya da kişilere ücretsiz ulaştırılması sağlanıyor.

Borçelik Maker Kulübü Bursa’daki Hastaneler İçin  Siperlikli Maske Üretiyor