Borçelik Çalışan Sağlığını Dijital Olarak da Koruyor

Dijital uygulamaları bünyesinde başarıyla uygulayan Borçelik, “Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi”ni sadece İSG konusunda değil; pandemi süresince çalışanlarını korumak için de kullanmaya başladı.

Covid-19 salgınıyla “Çalışanımı korurum, işimi korurum, paydaşımı korurum” yaklaşımıyla mücadele eden, Borçelik, “Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi – RTLS” ile pandemi sürecinde çalışanlarını korumaya aldı. Sistem belirli senaryolara göre hem sosyal mesafeyi korumaya yardımcı oluyor, hem de herhangi bir hastalık durumunda kimlerin temasta olduğunu bildirebiliyor.

Genellikle bir bina veya başka bir alanda bulunan nesnelerin veya kişilerin gerçek zamanlı olarak konumlarını otomatik olarak tanımlamak ve izlemek için kullanılan bir teknoloji olan RTLS; tıpkı GPS – Küresel Konumlama Sistemine benzer prensipte çalışıyor. GPS sistemleri kapalı ortamlarda hassas pozisyonlama yapamazken, kapalı ortamda konum takibi için kullanılan farklı teknolojilerin geneline Gerçek Zamanlı Konum Belirleme – RTLS adı veriliyor.

Borçelik AR-GE ve dijital dönüşüm ekibi, çalışanımı korurum felsefesiyle pandeminin başından itibaren bu teknolojiyi; sağlığı korumak ve önleyici bir araç olarak kullanmak için çalışmalara başladı. Sistemde belli senaryolar oluşturarak denemelere başladılar ve üretim sahası içinde 1,5 metre ve 2 dakika kuralı belirlediler. Buna göre bir çalışan 2 dakikadan fazla başka bir çalışan ya da çalışanlar ile 1,5 metreden daha yakında bulunursa; sistem ilgili amir ve İSG sorumlusuna bilgi e-maili gönderiyor. Ayrıca her temas sisteme kaydedilerek olası bir hastalık durumda temaslı kişi listesi çıkarılmasını sağlanıyor.

Borçelik Çalışan Sağlığını Dijital Olarak da Koruyor